A múltkor bemutatott Thim József után most ismét egy outsider, szintén egy orvos következik: az 1849-ben született Wertner Mór. A Pozsony vármegyei Spáczán látta meg a napvilágot (később Ispáca, nem egészen kétezer fős, magyar-szlovák vegyes lakosságú falu, Nagyszombattól nem messze északi irányban). Bécsben szerez orvosi diplomát, majd kisebb falvakban praktizál, három évig megyei főorvos Pozsonyban, aztán ismét a vidék, és végül 1908-tól Párkányban él, egészen haláláig.
A Spy Game című filmben a Robert Redford által alakított CIA-tiszt sikertelenül próbálja rábeszélni főnökét, hogy az egyik, általa tartott ügynököt kiszabadítására mentőakciót hajtsanak végre. A negatív válaszra Redford karaktere rezignáltan kérdezi: „Ez az egész szólt valamiről, nem?” Némileg hasonlóan tehetnénk fel a kérdést: miről szól a magyar történelem feldolgozása, a tudományos kutatás?
A Huszárvágás hasábjain a történetírás, a történelemtudomány mibenlétéről folytatott vitának új értelmet ad Udvardy Zoltán és Géczy Dávid dokumentumfilmjének (producer: Skrabski Fruzsina) továbbfolytatódó, élő „werk-mozija”. A dokumentumfilm a Pozsony melletti Ligetfalun (ma: Petržalka) a csehszlovákok által magyarok és németek részére kijelölt, létrehozott internálótábort mutatja be. (Az internálótábor elnevezés körül vita van, Ligetfaluról és a láger(ek)ről lásd Szabó József írását.)
Emlékmű a pozsonyligetfalui láger egyik helyszínén, a lakótelep szélén (felvidek.ma)